166467-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kommunikationsstyrsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spårbarhetssystem för godshantering
Referensnummer: RS/230575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32573000 Kommunikationsstyrsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bland annat:
·         Installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick
·         Drift, service- och support
·         Dokumentation
·         Utbildning
·         Utveckling av systemet
·         Skannrar
·         Etikettskrivare
Systemmiljö
Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system:
·         Produktionsmiljö
·         Test/Utbildningsmiljö
För mer information se upphandlingsdokumenten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32573000 Kommunikationsstyrsystem, 34961000 Bagagehanteringssystem, 34967000 Kommunikationssystem på flygplats, 42965100 Driftssystem för lager, 51511400 Installation av transportanläggningar för gods och dokument, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·         Installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick
·         Drift, service- och support
·         Dokumentation
·         Utbildning
·         Utveckling av systemet
·         Skannrar
·         Etikettskrivare
·         Produktionsmiljö
·         Test/Utbildningsmiljö
Beräknad avtalsstart: 2023-06-01
Beräknad Avtalstid för drift och förvaltning 2024-03-15 - 2030-03-14 (72 månader) med option för regionen om förlängning maximalt 24 månader + 24 månader.
Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med leverantörens anbudshandlingar och gällande leveransplan.
Skarp drift ska ske senast 2024-03-15.