166553-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 19/00101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två olika typer av kommunikationstjänster:
A. PR- och kriskommunikationsbyrå
B. Kommunikationsbyrå
Anbud får lämnas på en del var för sig eller båda områdena A.
PR/Kriskommunikation - Målet är att ha en strategisk partner för PR/Krisinsatser samt att ha tillgång till resurser vid intern resursbrist. Upphandlad byrå får möjligheten att bidra i olika projekt. Dessa kan vara exempelvis PR-uppdrag/insats, intressentanalys, utredningar, second opinion, medieträningar, kriskommunikation.
En kommunikationsbyrå - Tjänsterna omfattar både extern och intern kommunikation. Uppdragen täcker ett brett spektrum av tjänster från strategisk kommunikationsrådgivning, varumärkesarbete, projektledning och produktion samt uppföljning av större och mindre kommunikationsaktiviteter av många olika slag. Detta inkluderar allt från reklamkampanjer till enskilda evenemang, rörlig media, kontinuerlig digital annonsering samt närvaro i sociala medier med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar två olika typer eller delar av kommunikationstjänster. Följande delar omfattas:
A. PR- och kriskommunikationsbyråB. Kommunikationsbyrå
Anbud får lämnas på en del var för sig eller båda områdena A. PR- kriskommunikationsbyrå eller B. Kommunikationsbyrå. Delarna kommer att utvärderas var för sig och ramavtal kommer tecknas för respektive del. Beställaren kommer att teckna ramavtal med maximalt två (2) leverantörer.
Kraftringen har valt att dela upphandlingen/kontraktet i två separata delar eftersom Kraftringen ser behov av att kunna ha olika leverantörer med specialkompetens för strategiska respektive taktiska uppdrag, men samtidigt har behov av att skapa bra förutsättningar för en sammanhållen kommunikation.
PR/KriskommunikationMålet är att ha en strategisk partner för PR/Krisinsatser samt att ha tillgång till resurser vid intern resursbrist. Upphandlad byrå får möjligheten att bidra i olika projekt. Dessa kan vara exempelvis PR-uppdrag/insats, intressentanalys, utredningar, second opinion, medieträningar, kriskommunikation.
En kommunikationsbyråTjänsterna omfattar både extern och intern kommunikation. Uppdragen täcker ett brett spektrum av tjänster från strategisk kommunikationsrådgivning, varumärkesarbete, projektledning och produktion samt uppföljning av större och mindre kommunikationsaktiviteter av många olika slag. Detta inkluderar allt från reklamkampanjer till enskilda evenemang, rörlig media, kontinuerlig digital annonsering samt närvaro i sociala medier med mera. Utöver kommer Kommunikationstjänster efterfrågas i denna upphandling som omfattar uppdrag från rådgivning kring strategiska och taktiska vägval, planering, idédiskussion och konceptutveckling till text-/produktion av kommunikationsmaterial. Byrån ska hjälpa oss att skapa - ”den känsla som uppstår hos kund, som ett resultat av samtliga interaktioner med Kraftringen över tid”. Vi behöver etablera en upplevelseplattform för att tydliggöra värdet och känslan av alla kontakter med Kraftringen.
Vi kommer upphandla PR/Kriskommunikation om ca 500 000 SEK per år samt Kommunikationstjänster om ca 1 000 000 SEK per år.
Inga volymgarantier kan dock ges för avtalen.
Viss del av kommunikationstjänsterna kan komma att utföras/göras internt av Kraftringen.