Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bemanningstjänster drift- och fastighetskompetenser, Sverige
Referensnummer: 21/245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inhyrning av personal inom fastighetsdrift och fastighetsförvaltning i syfte att täcka upp tillfälliga personalbehov som uppstår till följd av t.ex. arbetstoppar, sjukdom, tjänstledighet eller annan frånvaro av ordinarie personal. Inhyrning avser tidsperioder från några dagar till några månader eller längre. Samtliga Akademiska Hus kontor i Sverige berörs. Leverantören ska kunna leverera bemanningstjänster till samtliga Akademiska Hus kontor över hela landet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75123000 Fastighetsförvaltning, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen