166620-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2020-1177 Skadesanering
Referensnummer: TI 2020-1177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Ramavtal för Skadesanering Salem kommun och i Södertälje kommun för Telge Bostäder AB, Telge Hovsjö AB samt Telge Fastigheter AB. Ramavtalet omfattar fuktåtgärder, mögelåtgärder, och fuktutredning i lägenheter/gemensamma utrymmen, p-hus, lokaler m.m. framförallt dagtid. Det beräknade värdet av upphandlingen, baserat på föregående års förbrukning samt framtida prognos, uppgår till ca 24 MSEK exklusive moms under hela avtalstiden. Beställaren garanterar dock ingen volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen