166626-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och kundtjänstplattform
Referensnummer: 084/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för Inköp och upphandling (Inköp och upphandling) genomför en upphandling på uppdrag av Göteborgs Stad - Förvaltningen Intraservice. Upphandlingen avser en helhetslösning innefattande ett Contact center, en Katalogtjänst och ett Serviceärendesystem/ärendehanteringssystem som ska vara integrerade med varandra (Service- och kundtjänstplattform). Som ska användas av Göteborgs stads kundtjänster, kontaktcenter och svarsgrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen