See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ELLEVIO POWERQ - Kvalificeringssystem
Beskrivning: ELLEVIO POWERQ KVALIFICERINGSSYSTEM FÖR LUF-UPPHANDLADE ENTREPRENADER Ellevio PowerQ är Ellevios kvalificeringssystem för alla LUF-upphandlade entreprenader. Tillämplig lag för detta kvalificeringssystem är lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna ("LUF"). Upphandlingar inom kvalificeringssystemet avser normalt entreprenader med ett uppskattat kontraktsvärde om cirka 20 miljoner kronor och uppåt. Alla entreprenader som avser stationer, luftledningar eller kabelförläggning kommer som huvudregel genomföras inom ramen för kvalificeringssystemet. Syftet med Ellevio PowerQ är att skapa ökad förutsägbarhet och en mer effektiv upphandlingsprocess för både entreprenörer och Ellevios inköps- och projektorganisation. Detta är en viktig del i att säkerställa den kapacitet vi behöver för att möta Ellevios växande investeringsvolymer de kommande åren. Ellevio PowerQ, omfattar stationer, luftledningar, kabelförläggning samt kombinerade projekt, och ersätter de tidigare separata systemen: − Kvalificeringssystem för Luftledning (OHL) och Kabelförläggning, UH-2023-17 − Kvalificeringssystem Stationer med spänningsnivå ≥ 110 kV, UH-2022-51 − Kvalificeringssystem Stationer med spänningsnivå ≥ 30 kV, UH-2022-50 Viktigt angående registrering av ansökan För att säkerställa kontinuerlig åtkomst till kvalificeringssystemet rekommenderar vi att ni använder ett funktionskonto i e-posten (t.ex. inkop@företag.se) vid registrering, istället för en personkopplad e-postadress. Detta minskar risken för att åtkomst förloras om en enskild medarbetare slutar eller byter roll. Principer för tilldelning Upphandlingar som genomförs inom kvalificeringssystemet kommer att tilldelas baserat på bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Närmare beskrivning av tilldelningskriterier framgår av respektive upphandlingsdokument. Övrigt Fullständig information om systemets omfattning, kvalificeringskrav, teknikområden, bedömningsgrunder och villkor för deltagande finns i dokumentet Kvalificeringsinbjudan.
Typ av förfarande: Selektivt
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Stationer (A1) – driftspänning 10–36 kV
Beskrivning: Stationer (A1) – driftspänning ca 10–36 kV Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av stationer med driftspänning mellan cirka 10–36 kV. Referenser ska omfatta transformatorer, kontrollutrustning, kabelanslutningar, fundament- och markarbeten samt installation av hjälpsystem. Ska minst uppfylla motsvarande tekniska komplexitet som en lokalnätsstation inom detta spänningsområde.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232210 Anläggning av luftledningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Stationer (A2) – driftspänning upp till cirka 70 kV
Beskrivning: Stationer (A2) – driftspänning upp till cirka 70 kV Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av region- eller lokalnätsstationer med ställverk för driftspänningar upp till cirka 70 kV. Referenser ska avse utförd entreprenad med motsvarande teknisk komplexitet och omfattning som en regionnätsstation. Med utförd entreprenad avses att den är installerad, provad och överlämnad, samt att eventuella restpunkter från slutbesiktning har avhjälpts.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Stationer (A3) – driftspänning från cirka 110 kV
Beskrivning: Stationer (A3) – driftspänning från cirka 110 kV och uppåt Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av högspänningsstationer med driftspänning från cirka 110–145 kV och uppåt. Referenser ska omfatta AIS- eller GIS-ställverk, transformator(er), kontrollanläggning, kontrollbyggnad, fundament- och kabelarbeten samt installation av hjälpsystem. Med utförd anläggning avses installerad, provad och överlämnad anläggning.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Stationsbyggnader (A4) – driftspänning upp till cirka 110 kV
Beskrivning: Stationsbyggnader (A4) – driftspänning från ca 110 kV Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av högspänningsstationer med driftspänning från cirka 110 kV och uppåt. Referenser ska omfatta AIS- eller GIS-ställverk, transformator(er), kontrollanläggning, kontrollbyggnad, fundament- och kabelarbeten samt installation av hjälpsystem. Referensuppdragen ska även innefatta uppförande av byggnad i fler våningsplan samt källare och grundläggning. Erfarenhet av att jobba med både prefabricerade betongelement samt platsgjutning. Med utförd anläggning avses installerad, provad och överlämnad anläggning. Referensuppdrag kan även avse likvärdiga entreprenader utanför elanläggningsområdet, under förutsättning att de uppvisar motsvarande teknisk komplexitet och omfattning. Exempel på sådana likvärdiga uppdrag kan vara: - större byggnader eller anläggningar med avancerade tekniska installationer, t.ex. process-, industri- eller infrastrukturprojekt, - anläggningar med omfattande samordning mellan flera tekniska discipliner (bygg, el, ventilation, styr, mark), - eller byggentreprenader med liknande krav på grundläggning, konstruktion och logistik i tätbebyggt område eller känslig miljö. Syftet är att säkerställa att entreprenören har erfarenhet av projektering, samordning och genomförande av komplexa anläggningsprojekt, även om de inte nödvändigtvis avser elanläggningar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Luftledning (B1) – driftspänning upp till cirka 70 kV
Beskrivning: Luftledning (B1) – driftspänning upp till cirka 70 kV Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av luftledningar inom lokal- eller regionnät med driftspänningar upp till cirka 70 kV. Referenser ska omfatta montage, stolpbyten och linjearbeten, inklusive arbeten i befintlig driftmiljö samt ska minst uppfylla teknisk komplexitet motsvarande en regionledningsentreprenad.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Luftledning (B2) – driftspänning från cirka 110 kV
Beskrivning: Luftledning (B2) – driftspänning från cirka 110 kV Entreprenader för ny-, om- eller utbyggnad av luftledningar inom nät med driftspänning från cirka 110 kV. Referenser ska omfatta stolpkonstruktioner i komposit, stål eller trä, fundament och stagning, linmontage samt jord- och avledningssystem. Undantag - referensprojekt Referenser för entreprenader avseende 400 kV-ledningar anses inte likvärdiga med de entreprenader som upphandlas inom denna kategori. Anledningen är att 400 kV-projekt skiljer sig väsentligt från Ellevios regionnätsentreprenader (110–145 kV) avseende tekniska krav, arbetsmetoder och omfattning. Ellevio anser att förutsättningar och komponenter inte direkt är jämförbara med de som förekommer vid 400 kV-ledningar, där konstruktioner, dimensionering och projektorganisation är av annan karaktär och komplexitet. Ellevio avser att upphandla entreprenader för 400 kV-ledningar utanför kvalificeringssystemet.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Kabelförläggning (C1) – driftspänning upp till cirka 70 kV
Beskrivning: Kabelförläggning (C1) – driftspänning upp till cirka 70 kV Entreprenader för förläggning av markkabel, inklusive skarvning och terminering, för driftspänningar upp till cirka 70 kV. Referenser ska omfatta schaktnings-, kanalisation-, kabel- och återfyllningsarbeten samt montage av kabeländar och skarvar samt ska minst uppfylla teknisk komplexitet motsvarande en region- eller lokalnätsförläggning.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Kabelförläggning (C2) – driftspänning från cirka 110 kV
Beskrivning: Kabelförläggning (C2) – driftspänning från cirka 110 kV Entreprenader för förläggning av markkabel, inklusive skarvning och terminering, med driftspänningar från cirka 110. Omfattar kabelsystem för transmissions- eller regionnät, schaktnings-, kanalisation-, skydds- och återställningsarbeten samt montage av högspänningsskarvar, avslut och jordningssystem samt ska minst uppfylla motsvarande teknisk komplexitet, omfattning och krav som en högspänningskabelentreprenad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: KATEGORI D – Kombinerade lokalnätsprojekt
Beskrivning: KATEGORI D – KOMBINERADE LOKALNÄTSPROJEKT Entreprenader av kombinerade lokalnätsprojekt omfattande högspänning (10–20 kV), nätstation samt lågspänning (0,4 kV). Referenser ska omfatta exempelvis: schakt, kanalisation, kabel- och linjearbeten, montage av nätstationer samt anslutningar till befintligt elnät samt ska minst uppfylla motsvarande tekniska komplexitet, omfattning och krav som ett komplett lokalnätsprojekt med samordning mellan mark-, el- och byggarbeten under pågående drift.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Nystartade företag och företag som vill utöka sina verksamhetsområden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119560:Lot:10