166721-2020 - ÄndringSverige-Uddevalla: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferivaror via webbutik inklusive leverans - kommunerna Trollhättan, Vänersborg o Uddevalla
Referensnummer: KS 2019-00816
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun genomför en samordnad upphandling för Trollhättans stad, Vänersborgs och Uddevalla kommuner.
Upphandlingens syfte är att få till stånd ramavtal gällande löpande inköp av livsmedel m.m. inom ett så kallat skafferisortiment. Ramavtalet gäller inköp via en webbutik samt leverans av varor.
Anbudsgivaren kan lämna anbud för ett eller flera delområden (kommuner). Varje del utvärderas var för sig. En leverantörs ramavtal kan komma att gälla för flera delområden.