Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettförsäljning och kundtjänst över disk
Referensnummer: 2023-077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Biljettförsäljning och kundtjänst över disk för leverans till Kalmar länstrafik. Upphandlingen omfattar Kalmar länstrafiks behov av bland annat att sälja Kalmar länstrafik-biljetter, att sälja Sydtaxe-biljetter, att ansvara för, i verksamheten nödvändiga, försäljningssystem, att lämna trafikupplysningar och annan information om verksamheten samt att hjälpa till med felanmälningar, utbyte av resekort mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79342300 Kundservice, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen