II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget består av bevakning/rondering, mottagning av larm (inklusive larmcentral) och utryckning, avhysning, nyckeladministration, rapporteringssystem, parkeringsövervakning, hisslarm (larmmottagning, utryckningsberedskap), (larmmottagning, utryckningsberedskap), låsöppning,, extra bevakning/rondering. Bevakningsuppdraget ska ske i enlighet med Lag (1974:191) om bevakningsbolag och föreskrifter och anvisningar för polisväsendet; FAP 579-2.