166843-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Ledtraktorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Hjullastare för Terminalhantering
Referensnummer: UH-2023-00253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16710000 Ledtraktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings hamn AB avser att införskaffa 1 st hjullastare med lasthanteringskapacitet motsvarande en hjullastare av typen Volvo BM L180.
Maskinen skall användas i diverse terminal hantering såsom hantering av pappersrullar, avfallsbalar samt sågade trävaror etc.
Maskinen skall gå att driva på diesel & HVO 100 bränsle.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16710000 Ledtraktorer, 34144710 Hjullastare, 43261100 Lastmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen