16686-2020 - ÄndringSverige-Västervik: Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gånghjälpmedel - länsupphandling
Referensnummer: U-133-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av gånghjälpmedel till Kalmar läns 12 kommuner
Upphandlingen avser kommunernas behov av gånghjälpmedel inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer gånghjälpmedel för ca 2 000 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.