2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt - Lokalvård
Beskrivning: Huddinge Samhällsfastigheter AB inbjuder er att lämna anbud på lokalvård. Upphandlingen avser lokalvård av fyra olika objekt fördelar på två avtalsområden. Den maximala kontraktstiden är upp till 7 år. Det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån grunden bästa förhållandet mellan pris och kvalitet per avtalsområde kommer att antas. Syftet med upphandlingen är att teckna kontrakt med en-två leverantörer med dokumenterad kompetens inom lokalvård, som i nära och långsiktigt samarbete med beställaren levererar yrkesmässig, jämn och hög kvalitet i fyra (4) objekt, fördelat på två avtalsområden. Leveransen ska ske säkert, med god arbetsmiljö, och vara miljömässigt och ekonomiskt hållbar. Beställaren söker en-två leverantörer som proaktivt utvecklar lokalvården genom metodval anpassade till ytor och smutsbild, noga planerat kemikalie- och materialval (minimerad kemikalieanvändning, rätt dosering, hållbara förbrukningsvaror). Leverantören förväntas bidra med egna förbättringsförslag, systematisk egenkontroll och tydlig avvikelse- och åtgärdshantering, så att avtalade servicenivåer uppnås och följs upp under hela kontraktstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90919200 Kontorsstädning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kontrakt - Lokalvård, kontor
Beskrivning: Avser lokalvård för beställarens två kontorslokaler, Huvudkontoret beläget på Björkebovägen 2, Huddinge samt kontorslokal i stortorp (del av äldreboendet) beläget på Stortorpsvägen 41, Trångsund.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117799:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90911300 Fönsterputsning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kontrakt - Städtjänster
Beskrivning: Avser städning av två objekt, 1. Flottsbro, (värdshus, camping, servicehus, liftstugor, verksamhetslokaler och kontor) gemensamhetsutrymmen anslutna till camping. Beläget på Häggstavägen 20, Huddinge. 2. Trapphusstädning av objekt som inhyser vårdcentral, skola mm. Beläget på Chronas väg 8, entreéplan 2 på baksidan/Häradsvägen 254, Segeltorp.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117799:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader