Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skolskjuts.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Avtal har tecknats avseende skolskjuts med: 1. Kristianstad Taxi & Buss AB – Särkskola/Specialskola, 2. Telepass AB – Stickskjuts och växelvis boende, 3. Bergkvarabuss AB – Övriga bussresor.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))