166939-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter - Byggadministration
Referensnummer: 202008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 4 särskilda ramavtal för framtida avrop bestående i utförande av konsulttjänster inom delområdena:
• delområde 1: Projektledning/Byggledning byggnation
• delområde 2: Projekteringsledning byggnation
• delområde 3: Kvalitetsansvarig (KA)
• delområde 4: Kalkylator
Det är valfritt att lämna anbud på ett eller flera delområden.
Beställaren ser gärna att mindre företag är med och lämnar anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen