16697-2017 - ResultatSverige-Älvsjö: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samtalsapparater och ögonstyrning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av samtalsapparater och ögonstyrning till Hjälpmedel Stockholm och Region Gotland.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 26 800 000 SEK
exkl. moms