167036-2026 - Planering
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – Hyresvärdsupphandling polishus Helsingborg
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresvärdsupphandling polishus Helsingborg
BeskrivningPolismyndigheten planerar att upphandla en hyresvärd för om-, till- eller nybyggnation av ett polishus samt beslagslokal i Helsingborg. Observera att detta inte är en anbudsinbjudan. Samtliga uppgifter i denna annons kan bli föremål för förändringar fram till annonsering av upphandlingen. BAKGRUND Upphandlingen avser upphandling av projekterings-, genomförande- samt hyresavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov av hyresvärd samt byggherre för om-, till- eller nybyggnation av polishus samt beslagslokal i Helsingborg. Uppdrag i detta projekt består av att för Polismyndigheten: • Agera hyresvärd och långsiktigt förvalta polishuset samt beslagslokalen i Helsingborg. • Genomföra upphandling av/kontraktera projektörer. • I samarbete med Polismyndigheten projektera om-, till- eller nybyggnation. • Genomföra upphandling av/kontraktera byggentreprenör. • Vara byggherre under entreprenadtiden samt ansvara för samtliga tillstånd inklusive detaljplanefrågor, bygglovshandlingar samt ombesörja process för bygglov. Allt ovanstående ska ske i samråd och nära samarbete med Polismyndigheten. NYTT POLISHUS SAMT BESLAGSLOKAL I HELSINGBORG Byggnaderna beräknas omfatta totalt ca 45 000 kvm LOA, fördelat på ca 25 000 kvm LOA för polishuset och ca 20 000 kvm LOA för beslagslokalen. Polishuset ska innehålla bl a kontor, möteslokaler, förråd, parkeringsgarage, motions- och omklädningslokaler. Anbudssökande ska kunna erbjuda en fastighet som bl a uppfyller följande: • Möjliggör om-, till- eller nybyggnation av polishus ca 25 000 kvm LOA samt beslagslokal med ca 20 000 kvm LOA. • Tomtyta ska totalt uppgå till minst 45 000 kvm, eventuellt fördelat på två närliggande tomter om ca 25 000 kvm respektive ca 20 000 kvm. • Tomten ska vara belägen i södra Helsingborg med snabb tillgänglighet till stora trafikleder för att underlätta god kommunikation och vid utryckning. Se bilaga med karta för avgränsat sökområde på: https://polisen.se/contentassets/5411e29066c84efb8de7a4ca069ffb7e/helsingborg---forhandsannons-bilaga-karta.pdf • Möjlighet till flertalet separata in- och utfartsvägar till fastigheten. • Egen byggnad som ej delas med annan hyresgäst. • Tillgänglighet och närhet till kollektivtrafik. • Möjlighet till uppförande av perimeterskydd runt fastigheten. • Tidsplan för färdigställande senast 2032. Polismyndigheten kommer i upphandlingen att ställa krav på att ett säkerhetsskyddsavtal enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) ska tecknas mellan parterna.
Intern identifierareA339.022/2025
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216111 Byggnation av polisstation, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster