Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - lärare och förskollärare
Referensnummer: BUN/2018:100-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun inbjuder er att lämna anbud vad avser bemanningstjänster lärare och förskollärare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: a. Lärare inom grundskolan, gymnasieskolan och vuxenutbildningen
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bemanningstjänster avseende lärare inom grundskolan, gymnasieskolan och vuxenutbildningen för tillfällig tjänstgöring inom den kommunala skolan i Strängnäs kommun.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/07/2018Slut: 30/06/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren kan förlänga avtalet med maximalt två (2), upp till ett (1) år i taget.
Del nr: b. Förskollärare inom förskolan och förskoleklass
Ytterligare CPV-kod(er) 80500000 Utbildningstjänster
Bemanningstjänster avseende förskollärare inom förskolan och förskoleklass för tillfällig tjänstgöring inom den kommunala förskolan i Strängnäs kommun.