167142-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Hus D & Zenit - Campus Linköping
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har för avsikt att bygga om lokalerna i Hus Zenit. Total om-byggnadsyta ca 2 000 m2. Hus Zenit är byggt 1998.
Syftet med ombyggnationen är att tillskapa lokaler för ett samverkanshus mellan Universitet och Näringsliv.
Samt för avsikt att även bygga om lokalerna i Hus D åt Linköpings Universitet. Total ombyggnadsyta ca 5 950 kvm. I ombyggnaden tillskapas nya kontorslokaler åt universitetets IT-avdelning, kommunikationsavdelning samt fastighetsavdelning.