167149-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstebaserat systemstöd för energibolag med fokus på kund, marknad och fakturering
Referensnummer: 21-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Avtal för införande och leverans av en tjänstebaserad lösning för GE-koncernen gällande: KIS (Kundinformationssystem) CRM (Customer relationship management) innehållande nedan huvudsaklig funktionalitetsområden:
Säljstöd
Ärendehantering
Fakturering och reskontra
Produkt- och erbjudandehantering
Edielmeddelandehantering
Kommunikation med kund
Rapportering/Uppföljning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett Avtal för införande och leverans av en tjänstebaserad lösning för GE-koncernen gällande: KIS (Kundinformationssystem) CRM;(Customer relationship management) innehållande nedan huvudsaklig funktionalitetsområden:
Upphandlingsföremålet utvecklas ytterligare i Bilaga 1: Beskrivning av Beställarens nuläge och Bilaga 2: Beskrivning av Beställarens behov.
Uppdraget är tillhandahållande av en kvalitetssäkrad, marknadsmässig och en modern Tjänst som ger verksamheten och användarna en kontinuerligt positiv upplevelse av Tjänsten och som långsiktigt uppfyller GE-koncernens behov.
Leverantörens helhetsansvar innefattar bland annat att genomföra införandeprojektet, drift, support- och underhåll av Tjänsterna samt därtill relaterad rapportering och uppföljning, utförande av konsulttjänster och andra tillkommande tjänster (om sådana avropas av Beställaren under avtalstiden), kontinuerlig förbättring och utveckling av Tjänsten. Samt de åtaganden som krävs vid en upphörandeassistans.
Beställaren avser att teckna Avtal med en (1) Leverantör.
Avtalet är planerat att skrivas så att det är möjligt att förlänga Avtalet upp till maximalt (10) år från det datum Avtalet ingås.