Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter samt tillhörande tjänster
Referensnummer: 2019-0009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende strategisk återförsäljare av Data Center Network nätverksprodukter till befintlig nätverksmiljö samt produktnära tjänster så som exempelvis konsulter, strategisk rådgivning, implementation, integration, support och service av befintliga produkter samt nya produkter som består av tilläggsköp till befintlig nätverksmiljö. Produkter som kan adderas till befintligt serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 48210000 Programvara för nätverk, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen