167213-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Förbandsintegratör och Centralt Systemstöd LSS Mark
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
När den nya generationen digitala ledningsstödsystemet (LSS Mark) ska införas i Försvarsmaktens markförband planeras funktionsinstallationer av det digitala ledningsstödsystemet att installeras i förbandens mobila plattformar (fordon, hytter, tält m.m.). Det kommer då att röra sig om flera tusen fordon som ska funktionsinstalleras och driftsätts i förbanden och kunna samverka i integrerade förbandsledningssystem. Mot denna bakgrund söker Försvarets materielverk (FMV) etablera avtal med en eller flera industripartner för systemrollerna Förbandsintegratör och Centralt Systemstöd (CSS) för att kunna ge erforderligt stöd till Försvarsmakten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35400000 Militärfordon och tillhörande delar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner