Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI RPA-plattform
Referensnummer: 3.2.7-2020-585
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI för att få kunskap om RPA-plattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48921000 Automationssystem, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Migrationsverket har behov av ökad automatisering av flera av sina kärnprocesser. Den s.k. RPA-tekniken är bedömt som en del av en övergripande strategi kring automatisering av våra kärnprocesser. Vi önskar därför svar på ett antal frågor om de produkter som finns på marknaden inom området.