Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återställning Västerhocklan
Referensnummer: 2277-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90722000 Miljöåterställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2019-2025 bedriver Länsstyrelsen i Gävleborgs län med projektpartners ett LIFE-projekt (EU-projekt) för att återställa Mellanljusnan och Voxnan. Strömsträckorna har oftast flottledsrensats och ska biotoprestaureras maskinellt i syfte att förbättra dess ekologi och vattenkvalitét.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen