Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: TF 2020/241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av ett nytt fastighetssystem till Enköpings kommun i enlighet med upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med fastighetsavdelningens verksamhet är att bedriva en effektiv och serviceinriktad fastighetsförvaltning med inriktning att tillgodose Enköping kommuns behov med ändamålsenliga lokaler. Att vara lokalförsörjare åt kommunens alla verksamheter kräver nära samarbete med andra aktörer inom kommunen bl. a förvaltningarnas lokalsamordnare. Fastighetsavdelningen förvaltar ca 300 000 kvm lokaler, 60 000 kvm av dessa är inhyrda resterande 240 000 kvm äger kommunen. Den största delen av kommunens lokaler används till kommunal verksamhet såsom skola, äldreboende och fritidsaktiviteter. Övriga lokaler som kommunen äger är strategiskt placerade eller har andra värden för kommunen att äga. I samband med upphandling av nytt fastighetssystem kommer eventuellt Vatten- och avloppsavdelningen att nyttja systemet för sina lokaler och anläggningar.