Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gävle Kommun upphandlar Underhåll gatumark, parkmark, Vinterväghållning
Referensnummer: 11485
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
— Drift och underhåll av gatumark. Dvs skötsel och visst avhjälpande underhåll av det kommunala vägnätet och därtill omkringliggande ytor. Arbetena utförs med varierande omfattning över helt kalenderår men huvudsakligen under barmarkssäsongen samt under ordinarie arbetstid.
— Drift och underhåll av parkmark. Dvs skötsel och visst avhjälpande underhåll av kommunens parkmark. Arbetena utförs med varierande omfattning under barmarkssäsong och till största delen under ordinarie arbetstid.
— Vinterväghållning. Dvs beredskap, jour och utförande av vinterväghållning på kommunens vägnät. Arbetena utförs under vintersäsong och till största delen utanför ordinarie arbetstid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 44113910 Material för vinterväghållning, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen