167262-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster Projektledare bygg i Uddevalla
Referensnummer: KS 2018-285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget ang. projektledning inom fastigheter avser att utreda, projektera, upphandla och driva utförande- och totalentreprenader av olika storlekar för både ny-, om- & tillbyggnader samt större underhållsprojekt på kommunala byggnader såsom skolor, förskolor, förvaltningsbyggnader, fritidsanläggningar och offentliga lokaler.
Externa projektledare kommer att anlitas när de interna resurserna inte räcker till eller när det av annan anledning bedöms vara lämpligt att anlita en extern projektledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen