2. Förfarande
Förfarande
Titel: BAS underhåll väg på allmänna vägar område Kungälv
Beskrivning: BAS underhåll väg på allmänna vägar område Kungälv. Totalentreprenad. Väglängd ca: 853 mil Kontraktstid 4 år med option på 1 eller 2 år.
Intern identifierare: KOM-409400
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
Ytterligare klassificering (cpv): 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: BAS underhåll väg på allmänna vägar område Kungälv. Totalentreprenad. Väglängd ca: 853 mil Kontraktstid 4 år med option på 1 eller 2 år. Pågående kontrakt med kontraktstid 2021-09-01--2025-08-31 finns. Beställaren har som option möjlighet att med befintliga kontraktsvillkor förlänga kontraktstiden med upp till 2 år. Beslut om option ska utlösas tas av beställaren senast 2024-08-31 och meddelas befintlig leverantör
Intern identifierare: BAS underhåll väg på allmänna vägar område Kungälv