See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad: om- och tillbyggnad Andersbergsskolan
Beskrivning: Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnad Andersbergsskolan. Hus A avser befintlig skolhuvudbyggnad som renoveras och där storkök rivs och byggs nytt. Entreprenaden utförs i etapper. Hus B avser nybyggnation (tillbyggnad) och inleds efter att Hus A är klart. De röda paviljongerna rivs innan byggnation av Hus B. Ny Utemiljö utförs. Skola avser F-3 med 400 elever. I tillbyggnaden ska det inrymmas en förskola om 4 avdelningar.
Intern identifierare: TKFN 2024/00843
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000