Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkartjänster - Bygg
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av underhålls- och byggnadsarbeten på beställarens fastighetsbestånd, dess helägda dotterbolag samt externt förvaltade fastigheter. I avtalet ingår de mest vanliga förekommande arbetena inom branschen. Uppdragen kan bestå av t.ex. mindre nybyggnationer, om och tillbyggnad av befintliga byggnader, fönster- och dörrbyten, takarbeten samt underhållsarbeten. Även vissa gjutningsarbeten av t.ex. grundplatta kan förekomma.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262300 Betongarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen