167400-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kirurgiska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DBS - Deep Brain Stimulation
Referensnummer: 2018-311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184100 Kirurgiska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Deep Brain Stimulation-implantat för behandling av smärtpatienter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande ramavtal för medicinteknisk utrustning/system: DBS (Deep Brain Stimulation).
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 8.6.2019
Upphandlingen omfattar:
Leverans av komplett DBS system för avsedd funktion, d.v.s. impulsgenerator, programmerare, fjärrkontroll för patient, elektroder, anslutningskablar, och uppladdningsutrustning;
Dokumentation för handhavande och teknisk support;
Handhavandeutbildning av klinisk personal.
Pris på följande optioner ska anges i Bilaga 4: Prislista.
Produktspecifika tillbehör och förbrukningsmaterial;
Underhållsavtal efter garantitiden för fjärrkontroll till patient.
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 32 MSEK, beräknat utifrån tidigare årsförbrukning. Kommande behov kan dock inte bedömas. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.