167481-2021 - ResultatSverige-Märsta: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för skolväsendet
Referensnummer: UH-2019-164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun genomför upphandling av verksamhetssystem för skolväsendet, dvs. både systemstöd för skolans administrativa processer och plattform för det pedagogiska arbetet. Upphandlingen omfattar verksamheter inom samtliga stadier från förskola till gymnasieskola. Vuxenutbildningen och kulturskolan är exkluderade. Genom upphandlingen av nytt verksamhetssystem för skolväsendet vill kommunen realisera en modern, rättssäker och enkel webbaserad systemmiljö som kan tjäna sitt syfte och användas av pedagogisk och administrativ personal, elever och vårdnadshavare. Kommunen vill även effektivisera och samordna hanteringen av information samt minimera administrationen. Upphandlingen sker i form av en förhandlad upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Elevregister (hemkommunprocesser)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skoladministration, inklusive schema och fritidshem
Del nr: 2
Verksamhetssystem Förskola
Del nr: 3
Lärplattform grundskola
Del nr: 4
Lärplattform gymnasium
Del nr: 5