167527-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elentreprenad projekt VP Sbg
Referensnummer: 20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundbybergsverkets bygger om befintlig byggnad för att anpassa till en värmepumpsanläggning. Anläggningen ska producera 5 MW kyla primärt och 7,5 MW värme som restprodukt. Köldmedia R1234ze.
I denna leverans ingår 0,7 kV, 0,4 V ställverk och 2 st. nya transformatorer enligt teknisk rambeskrivning samt kanalisation och installation.
Anläggningen förväntas stå driftklar till Q2 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen