See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS avseende medicinteknisk utrustning för optisk koherenstomografi (OCT), STE1302
Beskrivning: DIS för medicinteknisk utrustning för optisk koherenstomografiför.DIS:et består av följande område: 1) Stationära OCT-utrustning 2) Intraoperativa OCT-utrustning
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområdet 1: stationär OCT-utrustning
Beskrivning: Stationär OCT-utrustning avser fristående optisk koherenstomografi-system avsedda för diagnostisk avbildning inom klinisk verksamhet. Utrustningen ska möjliggöra högupplöst, icke-invasiv tvärsnittsavbildning av biologisk vävnad och vara anpassad för användning i undersökningsrum eller motsvarande klinisk miljö. Systemen ska vara avsedda för rutinmässig patientundersökning och diagnostiskt beslutsstöd, och kunna användas av behörig hälso- och sjukvårdspersonal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127852:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområdet 2: intraoperativ OCT-utrustning.
Beskrivning: Intraoperativ OCT-utrustning avser optisk koherenstomografi-system integrerade eller anpassade för användning i samband med kirurgiska ingrepp. Utrustningen ska möjliggöra realtids- eller nära realtidsavbildning av vävnadsstrukturer under pågående operation och vara avsedd att stödja kirurgiska beslut och precision. Systemen ska vara kompatibla med operationsmiljö och utformade för användning av behörig hälso- och sjukvårdspersonal under sterila förhållanden.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127852:Lot:2