Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunala ordningsvakter
Referensnummer: STK-2020-1365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende kommunala ordningsvakter samt ledning och samordning av verksamheten. Tilldelningsgrund är bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Avtalstiden är inledningsvis 18 månader med möjlighet till förlängning i maximalt 30 månader. Ordningsvakter ska verka på plats som är förordnandeområde enligt 3 § lagen om ordningsvakter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen