16765-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hantverkstjänster inom fastighetsförvaltning
Referensnummer: 114-26822-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänster inom fastighetsförvaltning, exempelvis snickeritjänster, elarbeten, arbeten inom vvs, brand, plattsättning, murning, plåtslagning och smide. Även konsultativa tjänster och besiktningar med mera.
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av att etablera ett effektivt arbettsätt för skötsel och underhåll av Länsstyrelsens anläggningar. Länsstyrelsen kommer köpa diverse hantverkstjänster och konsultativa tjänster i varierande omfattning.
Avrop för planerade arbeten sker genom förnyad konkurrensutsättning.
Avrop för akuta åtgärder och jourarbeten sker genom rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45453100 Renoveringsarbeten, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Länsstyrelsen i Stockholms län enheten för ekonomi och upphandling, org nr 202100-2247. Upphandlande myndigheten benämns vidare i denna förfrågan Länsstyrelsen. Mer information om Länsstyrelsen, uppgifter och verksamhet finns på Länsstyrelsens webbplats www.lansstyrelsen.se.
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett ramavtal gällande diverse hantverkstjänster och konsultativa tjänster inom fastighetsförvaltning.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten”.
Omfattning
Länsstyrelsen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är uppskattad till tjugo miljoner kronor (20 000 000 SEK).
Kontraktet är uppdelat på geografisk fördelning och tjänstekategori med kombinerad avropsordning.
Beskrivning av avropsordningen återges utförligare under avsnitt "Krav på tjänsten" i detta upphandlingsdokument.
Antal leverantörer
Länsstyrelsen avser att teckna avtal med max tre (3) leverantör/er per delområde och tjänstekategori.