See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS avseende medicinteknisk utrustning terapi och diagnostik inom ögonsjukvård, STE1422
Beskrivning: DIS för diagnos- och terapiverktyg inom ögonsjukvård. Bl.a. följande produktområde: Tryckmätare (Icare och andra tonometrar)Refraktionsmätningsinstrument (Autorefraktor)Hornhinnekrökningsmätare (Keratometer)Aberrationsmätningsinstrument (Aberrometer)Biometriska mätinstrument för ögat (Biometriapparater som IOL master)Glasögonglasmätningsinstrument (Vertometer)Ögonbottenundersökningsinstrument (Oftalmoskop)Hornhinnetjockleksmätare (Pakymeter)Visusmätinstrument/SynundersökningstavlorSynfältsdiagnostiskt instrument ( Perimetrar)
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområdet 1: Tryckmätare (tonometrar)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområdet 2: Refraktionsmätningsinstrument (Autorefraktor)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområdet 3: Hornhinnekrökningsmätare (Keratometer)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområdet 4: Aberrationsmätningsinstrument (Aberrometer)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområdet 5: Biometriska mätinstrument för ögat (Biometriapparater likvärdig till IOL master)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområdet 6: Glasögonglasmätningsinstrument (Vertometer)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområdet 7: Ögonbottenundersökningsinstrument (Oftalmoskop)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Delområdet 8: Hornhinnetjockleksmätare (Pakymeter)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Delområdet 9: Visusmätinstrument/Synundersökningstavlor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Delområdet 10: Synfältsdiagnostiskt instrument ( Perimetrar)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127864:Lot:10