167717-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekttjänster – Arkitekter och antikvarier för upprättande av vårdprogram samt ändring av statliga byggnadsminnen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkitekter och antikvarier för upprättande av vårdprogram samt ändring av statliga byggnadsminnen
BeskrivningSjöfartsverket och Naturvårdsverket gör en gemensam upphandling av arkitekter och antikvarier för upprättande av vårdprogram samt ändring av statliga byggnadsminnen. Upphandlingen består av fem olika geografiska anbudsområden.
Intern identifierare24-04582
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKonsulter för upprättande av vårdprogram samt antikvarisk kompetens för statliga byggnadsminnen
BeskrivningDenna upphandling avser ett avtal för upprättande av Vårdprogram för statliga byggnadsminnen och kulturmiljöer samt förprojekteringar, tekniska och antikvariska åtgärdsprogram, gestaltningsprogram och utredningar. I upphandlingen efterfrågas resurserna arkitekt och antikvarie.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1
BeskrivningOmråde 1: Norr
Intern identifierare24-04582 1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 2
BeskrivningOmråde 2: Öst
Intern identifierare24-04582 2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 3
BeskrivningOmråde 3: Öland/Gotland
Intern identifierare24-04582 3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde 4
BeskrivningOmråde 4: Sydväst
Intern identifierare24-04582 4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelAnbudsområde 5
BeskrivningOmråde 5: Inlandet
Intern identifierare24-04582 5