16774-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sakkunniga till kommunens revisorer
Referensnummer: KSUH19/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud på uppdraget som sakkunniga till kommunens revisorer.
Uppdraget är att i enlighet med kommunallagens bestämmelser i kapitel 9 samt ”God revisionssed i kommunal verksamhet 2018” vara sakkunniga till kommunens revisorer för granskning av kommunens styrelse och nämnder.
Uppdraget omfattar ej AB Ekerö Bostäders revision i enlighet med aktiebolagslagens krav.
Ersättning utgår med 600 000 kr per tolvmånadersperiod. Ersättningen är fast under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen