167740-2017 - ÄndringSverige-Köping: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-arbetsplats med tillhörande tjänster 2017.
Referensnummer: VMKF-U 2017.29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal för successiva avrop under avtalstiden av datorer, surfplattor, OEM-licenser och tillhörande tjänster för användning i skola och administrativ verksamhet.
Den aktuella upphandlingen avser en helhetslösning, inklusive underhåll och på plats support. Följande ingående delar ska tillsammans bidra till en önskad helhetslösning:
— Hård- och mjukvara,
— Införandestöd,
— Service och support,
— Administrativt stöd,
— Kvalitetsmätning, utvärdering och uppföljning.