167759-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran – Dynamiskt inköpssystem gällande hyra av kranfordon till Renovas anläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem gällande hyra av kranfordon till Renovas anläggningar
BeskrivningFör hyra av olika typer av kranar för uppdrag i Renovas anläggningars dagliga verksamheten. Det dynamiska inköpssystemet omfattar inhyrning av kranar som är obemannade eller bemannade till Renova AB och Renova Miljö ABs olika anläggningar beroende på verksamhetens behov. Uppdragen specificeras mer specifikt vid varje enskild anbudsinbjudan. Det dynamiska inköpssystemet omfattar hyra av men inte uteslutande: * Mobilkranar * Mobil tornkran * Lastbilskran * Tunggodshantering * Lyftutrustning
Intern identifierare0588/24
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
Ytterligare klassificering (cpv): 42414100 Lyftkranar, 44212200 Torn, fackverksmaster, lyftkranar och ledningsmaster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFör hyra av olika typer av kranar för uppdrag i Renovas anläggningars dagliga verksamheten. Det dynamiska inköpssystemet omfattar inhyrning av kranar som är obemannade eller bemannade till Renova AB och Renova Miljö ABs olika anläggningar beroende på verksamhetens behov. Uppdragen specificeras mer specifikt vid varje enskild anbudsinbjudan. Avtalet omfattar kranar men inte utesluttande av typen Mobilkranar, Mobila, Tornkranar samt Lastbilskranar.
Intern identifierareDynamiskt inköpssystem gällande hyra av kranfordon till Renovas anläggningar