167761-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av lägenheter samt lokaler, Kv.Tunnbindaren 16 – Änggatan 18
Referensnummer: 22/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Huset skall totalrenoveras i sin helhet. Detta då den tekniska livslängden för samtliga installationer är passerad. Huset innehåller idag 83 st lägenheter, 2 affärslokaler, verkstad samt förråds och installationsutrymmen i källare och på vinden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45453100 Renoveringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen