2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling för Svets, Mek montage, Konstruktion, Reparation, Materialval
Beskrivning: Karlshamn Energi AB med dotterbolag är kommunalägda bolag som levererar el, fjärrvärme, fiber och vatten. Karlshamn kommun har samlat alla sina helägda bolag inom koncernen Stadsvapnet i Karlshamn AB. Bolagen ägs till 100 procent av Karlshamn kommun och kommunfullmäktige utser styrelse och ger ägardirektiv för bolagen. Vi upphandlar nu leverantör för att kunna hjälpa oss med följande: · Konstruktion, produktion och installation av processrör och processutrustning. · Konstruktioner i tex stål, rostfritt, aluminium. · Mek montage (från konstruktionsstart eller från inköpt konstruktion av kund). · Svets kompetens i tex stål, rostfritt, galvat, aluminium. · Support vid materialval. · Reparationer av tex spricka i rör, staket, stålkonstruktion, förstärkningar mm. · Totalentreprenad från idé till slutleverans · Bygg och industrismide - Konstruktion av tex plattformar, stativ, lyftbalkar, räcke, trappor - Reparation av plattformar, stativ, lyftbalkar, räcke, trappor · Konstruktion och hållfastighetsberäkning · Leverans av alla metallmaterial · Bearbetning i alla metallsorter · Tjänster - Projektledning - Konstruktör - Svetsare - Montör
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262680 Svetsning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97342:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44200000 Konstruktionsprodukter, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar