See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende anskaffning av HPGe_HRa_MÖs
Beskrivning: Totalförsvarets Forskningsinstitut (FOI) 202100-5182, annonserar i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 10 kap. § 5 meddelande om frivillig förhandsinsyn, i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör än Gammadata Instrument AB, 556296-3503 kan erbjuda HPGe-detektor av hålkristalltyp enligt nedan krav. FOI är i behov av att öka provgenomströmning samt frigöra detektortid på FOI:s befintliga detektorpark för mer effektivt nyttjande. För att kunna mäta låga nivåer av ett flertal radionuklider i bl.a. vattenprover, exempelvis 137Cs, krävs långa mättider på HPGe-detektorer. Detektorn är inte enbart avsedd att användas för vattenprover utan andra provmatriser, typ sediment, kommer vara aktuellt. Genom att anskaffa denna HPGe-detektor av hålkristalltyp kan mäteffektiviteten ökas och mättiderna kortas avsevärt. Nödvändiga krav på detektorn som avses anskaffas Upplösning: FWHM vid 59.54 keV ≤0.70 keV (toppar vid 59.54 keV och 63.3 keV ska vara baslinjeupplösta) FWHM vid 661.655 keV ≤1.5 keV Detektorns upplösning är kravställd utifrån primärt två anledningar: 1. Detektorns förmåga att lösa upp närliggande toppar som i exemplet ovan. Ett annat exempel är upplösning av 661.655 keV (137Cs) och 665.453 keV (214Bi). 2. Minsta detekterbara aktivitet (MDA) i ett prov är en funktion av upplösningen. Eftersom sämre upplösning ger fler kanaler i en topp kommer bakgrunden i den toppen att öka vilket medför ett signifikant högre MDA vid en fix mättid. Volym Ge: ≥350-400 cm3 aktiv volym. Håldimensioner: d≥21 mm (diameter), h≥40 mm (längd); V≥19 cm3 (hålvolym) Kylare: Detektorn ska kylas med en hybrid- eller med en elektrisk kylare. Blyskydd: Blyskyddet ska vara minst 15 cm tjockt bestående av lågbakgrundsbly. Det innersta 2.5 cm ska ha en maximal halt av 210Pb på 25 Bq/kg. Blyskyddet ska ha en ”graded liner” bestående av lågbakgrundstenn och lågbakgrundskoppar. Blyskyddet ska ha tätslutande lock/dörr och möjlighet att flushas med kvävgas för att minimera indiffusion av radon. Övrigt Signal från förförstärkare ska vara kompatibel med en Ortec 572A förstärkare. Detektorn ska fungera med ett Ortec 459 högspänningsaggregat och med fungerande bias shutdown-funktion. Detektorn inklusive kryostat ska vara ultralågbakgrundsspecificerad (materialval, förförstärkare placerad utanför blyskydd). Detektorn ska levereras med en ritning som visar alla material och deras dimensioner. Detektorn ska av platsskäl vara vertikalt konfigurerad. Detektorsystemet ska inte innehålla signifikanta aktiviteter av gammastrålande radionuklider i energiintervallet 30-3000 keV vid mättider upp till 7 dygn Installation och service: Installation och service på plats. Leverantör ska ombesörja komplett installation på anvisad plats. Det innebär att leverantör ombesörjer att blyskyddet placeras på anvisad plats i laboratoriet samt att detektor (i blyskydd) och kylare monteras på anvisad plats. Motivering till varför upphandlingen inte annonseras: FOI bedömer att endast Gammadata Instrument AB, 556296-3503 på grund av tekniska skäl är unik och ensam på marknaden för att kunna leverera det efterfrågade mätsystemet som motsvarar de krav som FOI ställer på detektorn. FOI:s personal som har arbetat med HPGe-detektorer i över 30 års tid har mycket god kännedom om leverantörer på marknaden. En extra underökning genom sökning på nätet, samt samtal med erfarna kollegor i branschen har bekräftat att det inte finns någon mer leverantör. Således bedöms det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap. 14§ p. 2 LOU och detta meddelande, har FOI för avsikt att ingå avtal med än Gammadata Instrument AB, 556296-3503 avseende ovan nämnd detektor. Innan avtal tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2026-03-20. Ansökan om överprövning ska skickas till förvaltningsrätten i Stockholm.
Intern identifierare: FOI-2026-363
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38410000 Mätinstrument
Ytterligare klassificering (cpv): 38430000 Detektions- och analysutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000