167808-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning av bostäder – 2025-Städtjänster Hemtjänst
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel2025-Städtjänster Hemtjänst
BeskrivningUppdraget omfattar städning inom hemtjänst i Bodens kommun. Städningens innehåll och frekvens följer förvaltningens riktlinjer. Städfrekvensen är i normalfallet var tredje vecka. För att bevilja extra städning krävs särskilda skäl. Astma/allergi ska styrkas av läkarintyg. Hjälp med städning beviljas normalt för två rum och kök. Städningen genomförs under dagtid, måndag till fredag 08:00 – 17:00. Om det går en person till städet får det ta det 60 minuter per brukare, om det går två personer till städet tar det 30 minuter. Tiden får inte överskrida 60 minuter hos varje brukare.
Intern identifierareSOC 2025-73
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90911100 Städning av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 98514000 Hemtjänst
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare2025-Städtjänster Hemtjänst