2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggledare spårverksamhet
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster avseende ”Byggledare Spårverksamhet” till stadsmiljöförvaltningens enhet gata/spår. Konsulttjänsterna är uppdelade i fyra delområden: spår, signal, kontaktledning samt industrispår. Inom respektive delområde eftersöks byggledare för att hjälpa och stötta projektledare eller planeringsledare i entreprenadskedet. Inom teknikgrenen spår omfattas inte projekt som utförs inom funktionsentreprenaden.
Intern identifierare: SMF-2023-01620-3
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000