167885-2021 - ResultatSverige-Gustavsberg: Fritids-, kultur- och sporttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av öppen fritidsgårdsverksamhet Djurö/Stavsnäs
Referensnummer: 2019KOFN/0117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar driften av Djurö/Stavsnäs fritidsgård i kommunens befintliga lokaler i Stavsnäs. Utföraren ska svara för driften av den dagliga verksamheten på mötesplatsen/fritidsgården och den dagliga öppna verksamheten ska vara gratis för deltagande ungdomar.
Fritidsgårdsverksamheten ska främst vara öppen för åldersgruppen 13 – 17 år där skolår 7 till 9 samt år 1 på gymnasiet ska prioriteras när det gäller öppethållande samt utbud av aktiviteter och program.
Syftet med verksamheten är att ge barn och unga stimulans och personlig utveckling, stimulera både flickors och pojkars deltagande, främja integration samt skapa nya kontaktytor mellan barn och unga med olika social bakgrund.
För ytterligare information angående Värmdö kommuns fritidsgårdsverksamhet, www.varmdo.se (http://www.varmdo.se/) (Uppleva och göra).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen