167908-2023 - ResultatSverige-Sävsjö: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning delområde 1,4 och 6
Referensnummer: 22/048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning och halkbekämpning som är uppdelat i geografiska delar av Sävsjö kommun, områden 1, 4 och 6, samt enskilda vägar som går in i grannkommuner. Vilka gator, vägar och andra ytor som ska snöröjas respektive halkbekämpas framgår av bilagor 1-10.
Snöröjning gäller för tätorter, övriga ytor och enskilda vägar (driftbidragsvägar och utfartsvägar). Halkbekämpning gäller för tätort, övriga ytor och driftbidragsvägar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av, Snöröjning och halkbekämpning delområde 1,4 och 6.
Arbete som ej omfattas av upphandlingen/avtalet utför upphandlande myndighet i egen regi.
Avtalets beräknade värde är totalt 5800000 SEK och är uppskattat från föregående avtalsperiod. Planerad avtalsstart är 2022-09-19.
Avrop kommer att ske successivt under avtalsperioden.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Takvolym
Takvolymen är ett uppskattat värde för en 4-års period och är angiven för respektive del.
Område 1 - 2 800 000 SEKOmråde 4 - 1 800 000 SEKOmråde 6 - 1 200 000 SEK
Om delområdets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Köparen rätt att säga upp ramavtalet för respektive område med omedelbar verkan.