167909-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undersöknings- och säkerhetstjänster – Områdesbevakning, störningsjour, upplås-ning och larmutryckning-2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmrådesbevakning, störningsjour, upplås-ning och larmutryckning-2024
BeskrivningUpphandlingen gäller köparens behov av rondering, stationär bevakning, larmut-ryckning, upplåsning av lägenheter och störningsjour inklusive Contact center. Rondering avser fasta eller tillfälliga rundor. Störningsjour: Leverantören ska kunna ta emot samtal gällande störningsjouren (störningar som hyresgäster och andra kan ge upphov till). Larmutryckning då larm förmedlas via köparen eller på annat sätt. För närvarande har beställaren larm på huvudkontoret, samt på tuna kontoret. Upplåsning av lägenheter då hyresgästen tappat/glömt nyckel. Görs mot kostnad direkt mot hyresgästen. Stationär bevakning består exempelvis vid ordningsproblem/brandbevakning i ett bostadsområde med ordningsvakt och/eller väktare står till förfogande enligt överenskommelse mellan parterna
Intern identifierare202401
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOmrådesbevakning, störningsjour, upplås-ning och larmutryckning-2024