167916-2020 - KonkurrensutsättningSverige-FALKENBERG: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskola i Falkenberg kommun 8 avdelningar
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av en åtta avdelningars förskola. Byggnaden upphörs i ett plan, ca 2000 m2 med tillhörande utemiljö, angöring parkering och tillagningskök. Entreprenaden kommer att genomföras som en utförandeentreprenad och upphandlingsformen är en generalentreprenad.
Nybyggnation kommer att ske i anslutning till paviljongförskola med pågående verksamhet.
FFU finns att hämta på länk: https://www.dox.se/signbid/4221/2150/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen