168086-2022 - ResultatSverige-Markaryd: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hantverkstjänster Bygg
Referensnummer: KS 2021/311_1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal, vilket kommer att omfatta byggnadsarbeten inom underhålls-, nybyggnads-, ombyggnads-, service-, renoverings- och tillbyggnadsarbeten samt mindre rivnings- och saneringsuppdrag. Vidare ingår övriga tjänster såsom projektering samt offert- och kalkylarbeten.
Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör inom upphandlingsområdet i mån av intressenter på marknaden.
Upphandlingen avser ett ramavtal av hantverkstjänster inom yrkesområde bygg.
Uppskattat värde av tjänster per år: 15 MSEK.
Totalt takvärde för ramavtal inklusive eventuella förlängningar: 100 MSEK.
Upphandlande myndighet
Markaryds kommun (org.nr 212000-0654)
Den upphandlande myndigheten kallas "kommunen" i detta upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen